Vážení čtenáři, do rukou se Vám dostává rozsahem poměrně skromný, avšak obsahem zajímavý ročník Opera Corcontica. Jeho těžištěm jsou dva články shrnující výsledky výzkumných projektů Správy Krkonošského národního parku. Prvním je inventarizace krasových jevů v regionu Krkonoš. Tomuto specifickému krkonošskému fenoménu se dlouhodobě věnuje výzkumný tým vedený R. Táslerem. Autoři ve svém příspěvku představují nové poznatky o morfologii a genezi nejdelší krkonošské jeskyně – Albeřické, jež se mj. vyznačuje rozsáhlým systémem podzemních jezer. Kromě samotného popisu se autoři zaměřují i na radiometrické datování stalagmitů, které přináší nové informace o historii krasu Krkonoš.
Kolektiv autorů I. Vašíčkové, P. Šamonila a J. Kašpara se v dalším projektu zaměřil na výzkum původní krkonošské horské smrčiny na modelové lokalitě Jelenka. Autoři se podrobně zabývají disturbanční minulostí klimaxové smrčiny, přičemž použité metody mohou odhalit kromě přírodních událostí jako jsou laviny, sesuvy, sníh či větrné polomy i činnost člověka (např. pastva) v těchto významných ekosystémech.
Kde se po válce vzalo v čerstvě vysídlené vsi Sklenářovice několik desítek oficiálních obyvatel? Přečtete si v posledním příspěvku tohoto čísla – dobrodružné exkurzi T. Novákové po historických pramenech umožňujících hlubší pochopení zdejších historicko-společenských událostí zejména v bouřlivém minulém století. Následnou část rozsáhlého projektu – podrobný popis sídlení dynamiky konkrétních krkonošských lokalit přineseme v některém z dalších čísel, podobně jako výsledky mnoha dalších výzkumných projektů, z nich mnohé končí právě v tomto roce.
Podnětné čtení přejí redaktoři